قیمت شیرگازی

قیمت شیرگازی

قیمت شیرگازی

قیمت شیرگازی به دلیل کاربرد زیاد چه در لوله کشی گاز و چه خطوط انتقال آب در ساختمان سازی و تعمیرات لوله کشی بسیاری مهم است. شیرگازی نوعی شیر توپی یا Ball Valve محسوب میشود که دامنه گردش آن 90 درجه است. این شیرآلات برخلاف شیرهای فلکه ای ربع گرد بوده و به همین دلیل باز و بسته شدن آنها راحت بوده و به دلیل استفاده زیاد آنها در خطوط لوله کشی گاز به شیرگازی معروف هستند.

برای استعلام دقیق و دریافت لیست قیمت شیر گازی پایپ بازار را در گوگل سرچ کنید.

متریال عمده شیرگازی از جنس برنج بوده و شیرهای گازی بایستی با دسته قرمز رنگ تولید شوند. انواع شیر گازی مورد استفاده در لوله کشی آب, باد و سایر سیالات دارای رنگ های متفاوتی مانند دسته زرد یا مشکی رنگ و حتی بدنه آبکاری شده با کروم به رنگ نقره ای میباشند.

معمولا دبی شیر گازی نسبت به دبی شیرهای دسته گازی آب کمتر بوده و از این جهت کمتر در لوله کشی آب استفاده میشوند. دسته یا اهرم این نوع شیرالات نیز از آهن ساخته شده و یک کاور قرمز یا نارنجی روی آن را پوشش میدهد. برند شیرهای گازی استاندارد همگی ایرانی بوده, اما شیرهای دسته گازی Ball valve مورد استفاده در لوله کشی آب یا شیر گازی غیرتایید انواع مختلفی چینی و اروپایی دارند.

کاربرد: جهت قطع و وصل کردن جریان گاز و آب در تاسیسات خانگی و یا صنعتی

موارد استفاده انواع شیر گازی در تاسیسات ساختمان:

۱- تاسیسات گازرسانی
۲- ورودی ساختمان ها
۳- قبل از کلیه لوازم گازسوز

قیمت شیرگازی

قیمت شیرگازی استاندارد

شیرگازی استاندارد, نوعی شیرگازی است که برای استفاده در لوله کشی گاز خانگی استانداردهای مورد نیاز را گرفته و در لوله کشی گاز ساختمان فقط بایستی از این نوع شیرالات استفاده کرد. این نوع شیرالات حتما بایستی از جنس فلز برن با توپی فلزی بوده و معمولا دبی کمتری نسبت به شیرالات غیرگازی دارند. البته در سالهای اخیر برخی کارخانجات انواع شیر گازی فول دبی با ظرفیت عبور بیشتری هم تولید کرده اند. این نوع شیرالات معمولا با بدنه تمام برنجی بدون آبکاری و دسته قرمزرنگ میباشند. معمولا اغلب شیرالات گازی استاندارد ساخت داخل کشور هستند.

برندهای مختلفی نظیر شیر گازی استارکو, آذر,KVC ,  امین,ایران, ایران شیر, آذران, حقیقی, نگین , 77, سارا, آهارکو, استارکو و بسیاری از مارک های دیگر از تولیدکنندگان مطرح شیر گازی در ایران هستند.

قیمت شیر گازی به 3 عامل وزن, برند و سایز شیر بستگی دارد. هرچقدر وزن شیر افزایش یابد نسبت به سایز و برند شاهد افزایش قیمت شیرالات هستیم. در حال حاضر شیر گازی سایز 1/2 در حدود 88 تا 110 هزار تومان در عمده فروشی  قیمت دارد. شیر سایز 3/4 در حدود 115 تا 160 هزار تومان, شیرگازی 1 اینچ در حدود 190 تا 260 هزار تومان, شیر سایز 11/4 اینچ حول و حوش 290 تا 340 هزار تومان, شیرالات 11/2 تقریبا 440 تا 590 هزار تومان و شیر گازی 2 اینچ در حدود 500 تا 680 هزار تومان توزیع شده که البته قیمت خرده فروشی در مقادیر کم بین 15 تا 25 درصد بیشتر از ارقام فوق میباشد.

گران قیمت ترین شیرگازی را میتوان برند امین شیر دانست و از دیگر مارکهای با کیفیت شیرگازی میتوان شیرگازی گازایران, آذران یا آذر, ایران شیر, استارکو, حقیقی, نگین, مهشیر و سارا نام برد. البته برندهای دیگری هم در این عرصه فعالیت میکنند. برخی از تولیدکنندگان فوق در کنار شیر گازی استاندارد گاز, شیرالات آبی یا غیر تایید نیز تولید کرده و قیمت این دو مدل شیر تقریبا در یک رنج قیمتی قرار دارد.

متناسب بودن خطوط جوشکاری لوله گاز با سایز شیر گازی نیز از نکاتی است که در اجرای لوله کشی گاز مهم بوده و بایستی سایزبندی لوله کشی با شیرهای قطع کننده گاز یکی باشند.

قیمت شیر گازی آب

شیر گازی غیر تایید از انواع شیر گازی هستند که استاندارد لازم برای استفاده در لوله کشی گاز را نداشته و بیشتر در خطوط لوله کشی آب و لوله کشی شوفاژ یا موارد دیگر استفاده میشوند. آلیاژ, وزن و نحوه تولید شیرالات گازی میتوانند در تعلق گرفتن نشان استاندارد در شیرالات گازی تاثیر داشته باشند. این نوع شیرالات گازی در انواع برنج بدون آبکاری, ابکاری کروم با دسته آبی و زرد رنگ تولید میشوند. البته فلز برنج استفاده شده در شیرالات گازی دارای منگنز بیشتری نسبت به شیرالات غیرتایید هستند.

پایپ بازار مرکز پخش و فروش لوله مانیسمان ایرانی و وارداتی

شیرهای دسته خروسکی,پکیجی, دسته پروانه ای  و شیر نفتی یا شیر حیاتی دسته گازی نیز از انواع شیر گازی غیرتایید محسوب میشوند.

غیر استاندارد بودن استفاده از شیر گازی آب دلیل بر آن نیست که قیمت شیر گازی آب نسبت به گاز پایین تر بوده و پارامترهای نظیر وزن, آلیاژ و برند شیرالات توپی تعیین کننده اصلی قیمت شیرگازی هستند. اما به طور تقریبی قیمت شیرگازی آب و گاز تفاوت چندانی نداشته و حدودا قیمت های متناظری با قیمت شیرگازی مخصوص گاز دارند.


Log out of this account

Leave a Reply

Call Now Button