قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر

  • 0

قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر

قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر

در این نوشته به بررسی قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر توالت فرنگی و فلاش تانک توکار میپردازیم.

همان طور که میدانید وال هنگ , توالت فرنگی توکار نیز نامیده میشود. بخش داخلی وال هنگ شامل استراکچر , مخزن و لوله های وال هنگ است که قبل از اجرای کاشی کاری در داخل دیوار نصب شده و پس از انجام کاشی کاری کاسه وال هنگ و دکمه ای آن بر روی دیوار نصب میشود.

نصب فلاش تانک توکار نیز تقریبا شبیه نصب وال هنگ است که به جای توالت فرنگی برای سرویس بهداشتی ایرانی تعبیه و نصب میشود.

قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر

نحوه نصب وال هنگ و استراکچر

به طور کلی نصب وال هنگی سه مرحله مهم و اصلی دارد.

لوله کشی وال هنگ

نصب استراکچر وال هنگ ( قبل از کاشی کاری)

نصب کاسه وال هنگ و شاسی های تخلیه

لوله کشی وال هنگ

اغلب وال هنگ هایی که در ایران استفاده میشوند, وال هنگ هایی هستند که لوله فاضلاب خروجی آنها با یک ارتفاع مشخص از داخل دیوار به کاسه وال هنگ متصل میشوند. سایز اصلی لوله کشی فاضلاب وال هنگ نمره 10 بوده که توسط یک زانوی مخصوص در وال هنگ که معمولا سایز 8 است به وال هنگ وصل میشود.

لوله وال هنگ مانند سایز لوله سرویس های بهداشتی بایستی کوتاهترین فاضله ممکن را با لوله اصلی فاضلاب داشته باشد تا طول زیاد لوله افقی موجب رسوب گرفتگی و در نتیجه انسداد لوله وال هنگ نشود. استفاده از کمترین تعداد اتصالات با حداقل پیچ و خم نیاز بسیار مهم است.

ارتفاع تمام شده از کف لوله فاضلاب وال هنگ بین 30 تا 35 سانتیمتر است و البته فاصله دقیق بستگی به نوع و برند وال هنگ دارد. شیب لوله افقی فاضلاب بایستی تقریبا بین 1 تا 2 درصد در نظر گرفته شود.

یک لوله آب مصرفی نیز برای تغذیه مخزن وال هنگ که در قسمت فوقانی استراکچر نصب میشود و به یک شیر پیسوار منتهی میشود نیز لازم است.

نصب استراکچر وال هنگ

استراکچر یا سازه وال هنگ, یک چارچوب فلزی است که  مخزن , لوله ها و کلیه متعلقات داخلی وال هنگ روی آن قرار گرفته و بعد از کاشی کاری کاسه وال هنگ روی استراکچر نصب میشود. استحکام وال هنگ فاکتور بسیار مهمی بوده و از این رو وال هنگ که عرض تقریبا 10 سانتی متری دارد بایستی حداقل روی دیواره 20 سانتیمتری نصب شود.

شاقول و تراز بودن وال هنگ , محل دقیق نصب وال هنگ و ارتفاع محل قرارگیری وال هنگ بسیار مهم بوده و بایستی با توجه به شرایط کفسازی و ارتفاع تمام شده از کف انجام شود.

نصب استراکچر وال هنگ روی دیوار توسط پیچ رولپلاک , رول بولت , ملات و تیغه چینی قابل انجام است و از لوازم فوق بایستی به نحوی استفاده شود تا استراکچر وال هنگ نهایت استحکام را داشته باشد.

بعد از نصب استراکچر بایستی شیر پیسوار , رابط شیر و مخزن, مخزن وال هنگ , لوله واسطه مخزن و کاسه و لوله خروجی داخل استراکچر کار گذاشته شده و سپس کاشی کاری انجام شود. بهتر است بعد از اتمام نصب این لوازم یک تست برای اطمینان از آب بندی و درست کار کردن وال هنگ انجام شود. محل قرار گیری و نصب دکمه ها یا آی باکس وال هنگ نیز بایستی در دسترس در مجاورت وال هنگ باشد. تنظیم ارتفاع شناور و بررسی پر و تخلیه کردن شناور نیز بهتر است, امتحان شود.

پیچ های مخصوص محل نصب کاسه وال هنگ که در طرفین کاسه قرار میگیرد, بایستی روی استراکچر نصب شده تا محل آن در هنگام کاشی کاری سوراخ شود. برای جلوگیری از ورود نخاله ساختمانی پوشاندن لوله های وال هنگ نیز ضروری است.

نصب کاسه وال هنگ

نصب کاسه وال هنگ و دکمه های آن بعد از اتمام کاشی کاری انجام میشود. پین یا پیچ های رزوه داری که برای سوار کردن کاسه وال هنگ روی استراکچر وجود دارد, بایستی به دقت نصب شده و در این مرحله ارتفاع نصب کاسه قابل رگلاژ نیست. پس بهتر است در هنگام نصب استراکچر به صورت تستی کاسه را روی وال هنگ نصب کنید تا از مناسب بودن ارتفاع محل نصب کاسه مطمین شوید.

لوله ورودی از مخزن و لوله خروجی وال هنگ را نصب کرده و توسط لاستیک های مخصوص آب بندی کنید. معمولا نیاز به استفاده از چسب وجود ندارد اما برخی از همکاران برای محکم شدن از چسب سیلیکون برای وصل کردن کاسه به دیوار نیز استفاده میکنند.

ارتفاع تمام شده نصب کاسه وال هنگ از کف تا نشیمنگاه در بهترین حالت حدود 40 سانتی متر است.

اجرت نصب وال هنگ

اجرت نصب وال هنگ بستگی به نوع لوله کشی , تعداد وال هنگ و حتی برند وال هنگ دارد. اجرت نصب کاسه وال هنگ در حدود 500 تا 700 هزار تومان است که به صورت تعداد تا 400 هزار تومن نیز کاهش پیدا میکند. لوله کشی , نصب استراکچر و نصب کاسه وال هنگ نیز مجموعا بین 1  میلیون و پانصد تا 2 میلیون تومان هزینه دارد.

اجرت نصب وال هنگ های خارجی و اروپایی مانند گروهه , شل و گبریت نسبت به قیمت نصب وال هنگ های ایرانی بیشتر است. به طور کلی در رشته تاسیسات هزینه و قیمت نصب شیرآلات و لوازم بهداشتی لوکس نسبت به لوازم معمولی افزایش پیدا میکند

برندهای وال هنگ

فلاش تانک ایران , شودر , ایمن آب , مروارید , شودر , قهرمان , گروهه ,گبریت ,  شل، آلکاپلاست، جاپار، شواب , دوراویت، ویلوری اند باخ ، بین، رمو دیزاین از شرکتهای داخلی و خارجی معتبر هستند که وال هنگ آنها در مارکت ایران موجود میباشد.

سخن پایانی

نصب وال هنگ در تمامی مراحل شامل لوله کشی , نصب استراکچر و کاسه وال هنگ بایستی با دقت انجام شود, چرا که کوچکترین اشتباهی ممکن است باعث شود که خسارت زیادی به خود وال هنگ یا کل سرویس بهداشتی شده و از آنجا که مراحل اصلی نصب وال هنگ همراه با عملیات ساختمانی است, ممکن است سهل انگاری و ناشی گری موجب تحمیل هزینه های زیادی به کارفرما شود.

جهت آشنایی و استعلام قیمت و نحوه نصب وال هنگ و استراکچر در سراسر تهران با ما تماس بگیرید.


Log out of this account

Leave a Reply

Call Now Button