روش لوله کشی ساختمان

روش لوله کشی ساختمان

معرفی اجراهای متفاوت و روش لوله کشی ساختمان , آب , فاضلاب و شوفاژ آشنایی با جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان و تاسیسات مکانیکی  معرفی آخرین ترفند لوله کشی ساختمان و بکارگیری روشهای لوله کشی

همگام با گسترش شهرنشینی , مهندسین به ابداع چند روش لوله کشی ساختمان روی آورده که به بهترین و کم هزینه ترین شکل ممکن , آب این مایع حیات را به مقاصد خود یعنی آپارتمانها با حفظ شرایط بهداشتی و فشار مناسب برساند .

در عین حال فاضلابهایی که حاصل استفاده های انسان از آب و دفع فضولات است , به نحوی بایستی به سمت چاه و فاضلاب شهری هدایت شوند که هرگونه گرفتگی , بوی بد و ورود حشرات و سایر مشکلات فاضلاب کشی در ساختمان بوجود نیاید .

لوله کشی گرمایشی نیز در چند دهه اخیر به یکی از پارامترهای رفاهی تبدیل شده است که آن هم دارای موازین و استانداردهای خاص خود است .

از لحاظ اجرای لوله کشی آب , فاضلاب , شوفاژ , گاز و سایر سیستمهای حرارتی برودتی تحت عنوان لوله کشی ساختمانی و تاسیسات مکانیکی ساختمان هستند , اما به لحاظ اجرایی تفاوتهای فاحشی , هم از بعد اجرایی و هم از نظر استاندارهای منحصر بفرد ,  پیروی میکنند .

روش لوله کشی ساختمان

چند روش لوله کشی آب ساختمان

توزیع متناسب آب سرد و گرم از مبدا به سمت مصرف کننده ها , هدف نهایی لوله کشی آب ساختمان است . کنتور آب شهری , مخزن آب و پمپ آب ساختمان مبدا آبرسانی به سمت مقاصد مصرف آب , یعنی موتورخانه شوفاژ , پکیج شوفاژ , آبگرمکن , شیرالات سرد و گرم و دیگر مصارف جانبی آبرسانی شهری میباشد .

از لحاظ اجرا , لوله کشی آب به دو شیوه کلکتوری و انشعابی انجام میشوند . اغلب لوله کشیها نیز در کف اجرا میشوند , اما با توجه به سازه میتوان لوله کشی را زیرسقف نیز اجرا نمود .
در شیوه کلکتوری آب مصرفی سرد و گرم وارد کلکتورهای مخصوص شده و آب مصرفی هر بخش از منزل توسط یک شیر متصل بروی کلکتور کنترل میشوند . عدم بکار رفتن اتصالات در لوله کشی کلکتوری و کاهش نشتیهای بین لوله و اتصال از محاسن این نوع لوله کشی است . مصرف زیاد لوله را نیز میتوان یک نقطه ضعف در لوله کشی کلکتوری برشمرد .
در روش دیگر برای انشعاب گرفتن و تغذیه هر بخش از یک سراهی به بدنه اتصال استفاده میشود که این روش یک شیوه سنتی در لوله کشی آب به شمار میرود .
یک تقسیم بندی دیگر هم در لوله کشی آب وجود دارد که شامل لوله کشی آب روکار و لوله کشی توکار آب میباشد .

2 روش لوله کشی ساختمان در فاضلاب

لوله کشی فاضلاب برای هدایت فاضلاب به سمت چاه یا اگو شهری اجرا میشود . هدایت آب و مواد جامد به سمت چاه معمولا با کمک گرفتن از جاذبه زمین و شیب بندی در لوله کشی فاضلاب اجرا میشود . سایز لوله های فاضلاب از لوله های آب خیلی قطورتر بوده و به همین دلیل سایزبندی مناسب در هر دو روش لوله کشی ساختمان بسیار مهم تلقی میشود .

لوله کشی فاضلاب به دو روش لوله کشی زیرسقفی و لوله کشی در کف طراحی و اجرا میشود . لوله کشی زیرسقفی یک روش مدرن بوده و معمولا در سازه های اجرا میشود که دارای سقف کاذب بوده و بخاطر محدودیت در کف سازی و جلوگیری از بالا آمدن کف و به تبع آن کاهش ارتفاع تمام شده آپارتمان , ما ناچار به لوله کشی از زیر سقفهای معمولا بتونی میشویم .

مزیت لوله کشی زیرسقفی این است که در صورت نشتی از کفشور وسیفونهای فاضلاب , امکان تعمیرات از زیرسقف میسر بوده و ما مجبور به جمع کردن کف سرویس بهداشتی یا آشپزخانه ( برای تعمیرات احتمالی) نیستیم .

2 روش برای لوله کشی شوفاژ

غیر از روشهای لوله کشی روکار و توکار , لوله کشی شوفاژ نیز مانند لوله کشی آب به دو شیوه کلکتوری و انشعابی یا رایزری اجرا میشود .
البته لوله کشی کلکتوری شوفاژ نسبت به لوله کشی آب بسیار رایجتر بوده و اغلب در لوله کشی ساختمانهای جدید از این شیوه استفاده میشود . جنس لوله ها در روش کلکتوری خصوصا در شوفاژ بایستی از لوله های پنج لایه باشد .
لوله کشی شوفاژ برمبنای گردش دایمی آب شوفاژ در یک سیکل حرارتی بوده و هرگونه سکون باعث مختل شدن در سیستم لوله کشی گرمایش است . از این رو در روش لوله کشی ساختمان گرمایشی لوله های شوفاژ در مسیر رفت بایستی همواره بالارونده یا حداقل در خط تراز باشند و لوله های برگشت ,  تراز یا پایین رونده باشند .
یک روش دیگر که در برخی ساختمانها برای جبران فاصله زیاد لوله کشی یک رادیاتور از مبدا پکیج یا موتورخانه اجرا میشود , لوله کشی معکوس شوفاژ نامیده میشود . در این روش لوله کشی رفت با سایزی همانند رادیاتورهای دیگر اجرا شده و در برگشت از سایز لوله کشی بزرگتر از سایز لوله رفت استفاده میشود .
بدین ترتیب گردش آب در رادیاتور فوق بهتر صورت گرفته و مسافت زیاد لوله کشی به این صورت به تعادل میرسد .

 

 


Call Now Button