تعمیرکولر آبی

تعمیر کولر آبی

عیب یابی , سرویس و تعمیر کولر آبی

نصب , راه اندازی و تعمیر کولر آبی و سلولزی

تلفن : 09129242783 تاسیسات شبانه روزی تهران

نصب کلید , کابل کشی و سیم کشی کولر آبی

عیب یابی و تشخیص علت خرابی و کاهش بهروری کولر

نصب , تعویض و تعمیر موتور کولر آبی , سیم پیچی کولر , برق کولر , پمپ کولر , تسمه , برزنت , پوشال , یاتاقان , فولی , فلکه , حلزونی , شیر,شلنگ و لوله کشی , کفی , درب و کلیه لوازم ثابت مکانیکی , وسایل برقی و سیستم آبرسانی کولر

تعمیر کولر آبی

تعمیر کولر آبی و سلولزی

تعمیر کولر آبی مانند هر وسیله دیگری ابتدا با عیب یابی و تشخیص صحیح ایراد همراه میباشد . اگر چه بیشتر ایرادات کولر ممکن است با یک بررسی دقیق مشخص شده و حتی خود شما هم بتوانید آنرا براحتی برطرف کنید , اما اگر کمی دقت بیشتری در نحوه سرویس و راه اندازی آن بنمایید ممکن است , کولر کمتر احتیاج به تعمیر داشته باشد .

نحوه کارکرد کولر آبی

برای تعمیر کولر آبی ابتدا بایستی مختصری راجع به اجزای کولر آبی و نحوه کارکرد کولر آبی آشنا شوید .

کولر آبی شامل یک سری قطعات ثابت مانند بدنه کولر , دربها ,پوشال, شاسی , برزنت , کانال و دریچه  یک سری قطعات متحرک و واکنشگرا مانند موتور کولر , پمپ کولر , کلید کولر , تسمه , فولی , فلکه , پروانه و …  میباشد .

نحوه کارکرد کولر آبی نیز بدین صورت است که آب از طریق یک شیر و شیلنگ و کنترل توسط فلوتر , تشت کف کولر را پر میکند , سپس پمپ کولر با رساندن آب از طریق شلنگهای پمپ به پوشالها , محیط نسبتا مرطوب و خنکی را داخل اتاق کولر ایجاد میکند . هر چقدر اطراف کولر باز باشد و هوادهی بیشتری داشته باشد و کمتر در معرض نور آفتاب باشد , میزان خنکی باد کولر از کیفیت بهتری برخوردار میشود .

سپس موتور کولر با انتقال نیرو گردشی از طریق تسمه , یاتاقان و فولی به حلزونی یا پروانه کولر , باد خنک شده را به داخل کانال کولر و محیط پرتاب میکند . ممکن است خرابی هرکدام از قطعات فوق یا نقض در عملکرد آنها موجب کاهش کیفیت یا از کارافتادن باد کولر شود .

عیب یابی کولر آبی

در عیب یابی کولر آبی به غیر از صداهای ناهنجاری که معمولا از موتور کولر , یاتاقان کولر , تسمه و فولی کولر می آید , روشن نشدن کولر , خاموش شدن کولر , احساس بوی سوختگی از کولر , احساس بوی فاضلاب و نامطبوع از کولر , کاهش قدرت کولر , کاهش خنکی کولر از رایجترین ایراداتی است که اتفاق میفتد .

روشن نشدن کولر

اگر کولر آبی شما روشن نشود , یا ایراد برقی شامل سیم کشی دارد و یا موتور آن خراب شده است . درصورتیکه پمپ کار میکند و موتور هیچ عکس العملی از خود نشان نمیدهد میتوانید با تست دینام کولر توسط برق مستقیم از سوختن یا سالم بودن آن اگاه شوید . در صورتیکه کولر به سختی کار کند ممکن است , سیم پیچ موتور سالم بوده و شما با تعویض بوش بتوانید از هزینه بیشتر که شامل سیم پیچی و یا خرید موتور کولر است جلوگیری کنید .

برخی مواقع کولر آبی در حال کار است که ناگهان از کار میفتد . در این هنگام اگر تسمه پاره نشده باشد , احتمالا سیم پیچی کولر آسیب دیده است .

در صورتیکه موتور کولر سالم باشد به اتصالیهای احتمالی در کلید کولر و حتی برق ساختمان بایستی نگاهی بیندازید . حتی برخی مواقع ممکن است که ترمینال کولر که داخل اتاق کولر است , صدمه دیده باشد .

سوختن سیم کشی کولر در زیرکار نیز یکی از موارد نادر است که خیلی کم اتفاق میفتد , مگر اینکه سیم کشی ساختمان شما بسیار قدیمی بوده و یا از سیمهای ضعیف در سیم کشی استفاده شده باشد .

کاهش قدرت کولر آبی

از انجایی که اکثر کولرهای آبی دارای دو دور تند و کند هستند , برخی اوقات از کار افتادن یکی از دورها به دلایلی نظیر ایراد در نصب کلیدکولر و یا نیم سوز شدن موتور کولر ممکن است باعث کاهش قدرت پرتاب باد کولر شود .

یک دلیل دیگرنیز احتمالا از کار افتادن پمپ کولر یا قطع شدن آب کولر است که بخاطر اینکه باد گرم میزند , شما احساس میکنید که قدرت کولر در خنک کردن محیط کاهش یافته است .

حتی برخی برای افزایش قدرت خنک کنندگی کولر خصوصا در مناطق جنوبی کشور , از دو پمپ همزمان در یک کولر استفاده میکنند و بعضی هم با انداختن مقادیری یخ در کف کولر موجب بالارفتن سرمای باد کولر میشوند .

 

 


Call Now Button